یادی از دکتر جهانمیری

0

1457353520_dr.jahanmiri-2_870بسم الله الرحمن الرحيم

به ياد مرحوم دکتر مهدي جهانميري دانشيارگروه اخترفيزيک بخش فيزيک دانشگاه شيراز

جامعه فيزيک ايران در 16 اسفند 94 به سوگ از دست دادن يکي از دانشمندان با اخلاص کشور نشست که نمونه واقعي يک اخترفيزيکدان با دانش علمي بالا و در عين حال بي ادعا، استاد و معلمي دلسوز، با انضباط و تعهدکاري فوق العاده و مثال زدني بود. دکتر مهدي جهانميري استادي بود که در سخت ترين شرايط کلاس درسش را تعطيل نمي کرد، و امکان نداشت کلاسي را با تاخير شروع کند، و يا قبل از اتمام وقت کلاس را تعطيل کند. حتي روزهاي يکشنبه که همه همکاران در جلسه بخش حضور مي يافتند، ايشان کلاس درس خود را تعطيل نمي کرد، و هميشه مي گفت کلاس درس از جلسه بخش مهم تر است. هميشه بعد از کلاس در راهروهاي دانشکده، دانشجويان گردش حلقه مي زدند و دکتر با حوصله تمام به سوالاتشان پاسخ مي گفت و در حل مسايل پيچيده فيزيک راهنمايشان مي کرد. هميشه درون اتاقش پر از دانشجوياني بود که سعي داشتند از چشمه زلال دانش استاد، قطره اي بنوشند. دکتر مهدي جهانميري اين انسان بي تکلف، بي ادعا و بي ريا در طول نزديک به 20 سال خدمت صادقانه خود در دانشگاه، مهندسان و دکترهاي بسياري تربيت کرد و تحويل ايران عزيز داد. همواره به شاگردان خود عشق مي ورزيد و دانشجويان نيز عاشقانه دوستش داشتند.
آنقدر فروتن بود که با وجود سواد بالاي علمي حاضر نبود دانشجوي دکتري بگيرد، دانشجوي کارشناسي ارشد هم به اصرار بخش مي گرفت. با وجودي که از نظر پژوهشي در مرزهاي دانش و کاملا به روز حرکت مي کرد، اما هيچگاه ادعايي در اين باره نداشت. هميشه درد و رنج هايش را درون خودش مي ريخت، آزارش به هيچ دانشجو وکارمند و همکاري نرسيد، هرچند بعضا ديگران باعث رنجش وي مي شدند اما هيچگاه لب به گله و شکايت نمي گشود. هيچگاه غيبت کسي را نمي کرد، تهمت نمي زد، دروغ نمي گفت، با کسي درگير نمي شد، هميشه لبخند روي لبش بود اين چهره اي است که ما و ساير همکاران در بخش فيزيک دانشگاه شيراز از وي به ياد مي آوريم. شايد آنگونه که شايسته بود ما قدرش را ندانستيم. راضي نبود براي هيچ کاري، هرچند کوچک، مزاحم ديگران و يا همکاران خود شود. به شهادت همه همکاران، ايشان تاکنون درخواستي از بخش يا از همکاران نداشته است. نه جوياي نام بود و نه دلبسته دنيا و پست و مقام، اصلا انگار متعلق به اين دنيا نبود. براي همين هم بود که اينقدر راحت و بي تکلف و بي دردسر از اين دنياي فاني پرکشيد. طوري که همه را شوکه کرد. يک لحظه سرنماز قلبش ايستاد و جان به جان آفرين تسليم کرد.
همين امسال با اصرار گروه اخترفيزيک سه دانشجوي کارشناسي ارشد ما برايش گرفتيم. حالا جواب دانشجوهاش رو چي بديم؟ ظهر يکشنبه 16 اسفند 94 که عصرش دکتر ما رو ترک کرد. يکي از دانشجويان ممتاز سال آخر کارشناسي، خانم شيوا حسين نژاد، پيش من آمد و گفت دکتر شيخي من تصميم گرفته ام دانشگاه شيراز را براي ادامه تحصيل انتخاب کنم و دوست دارم در رشته اخترفيزيک ادامه تحصيل دهم. من با دکتر جهانميري هم صحبت کرده ام ايشان هم موافق است. آيا در صورت قبولي، شما بعنوان مسول گروه اخترفيزيک اين قول را به من مي دهيد که من حتما دانشجوي دکتر جهانميري شوم؟ آخه من به عشق دکتر جهانميري ميخواهم دانشگاه شيراز بمانم. من هم گفتم بله مشکلي نيست.
دکتر جان من الان با چه رويي توي چشمان اين دانشجو نگاه کنم من بهش قول دادم که شاگرد شما ميشه….اون به عشق شما مي خواست بياد اخترفيزيک بخونه…
درگذشت دکتر جهانميري عزيز آنقدر شوک برانگيز و ناگهاني بود که وقتي يکشنبه شب خبرش را به ما دادند تا صبح همه همکاران بخش فيزيک در شوک بودند. کسي باورش نمي شد همکاري که تا ساعت 3 بعد از ظهر روز يکشنبه پيش شان بوده، ديگر بين ما نيست. باورش سخت بود صبح که به دانشگاه ميرويم ديگر دکتر رو نبينيم. ديگه دکتر رو نمي بينيم که در حال رفتن به کلاس درس است، يا خسته و با دستان و لباس هاي گچي در حال برگشت از کلاس درس است. هنوز هم برامون باورکردنش خيلي سخته که ديگه ما دکتر جهانميري را تو جلسات گروه اخترفيزيک و جلسات بخش فيزيک نمي بينيم.
دکتر جهانميري اين دانشمند بي ادعا رفت و به معبودش پيوست. خدايش بيامرزد و قرين رحمت خويش قرار دهد و بر درجاتش بيفزايد.
بخش فيزيک دانشگاه شيراز و انجمن نجوم ایران مراتب تاثر و تالم عميق خود را در غم از دست دادن اين همکار نازنين اعلام مي دارد. بي شک فقدان اين همکار دانشمند، ثلمه اي به بخش فيزيک و خصوصا گروه اخترفيزيک و کيهانشناسي واردکرده که به اين زودي ترميم نخواهد شد.
براي شادي روح شادروان دکتر جهانميري رحم الله من يقرا الفاتحه مع الصلوات،
دکتر احمد شيخي، مسئول گروه اخترفيزيک و کيهانشناسي، بخش فيزيک دانشگاه شيراز

اشتراک گذاری:

لطفا نظر بدهید

سه × چهار =