روز و هفته جهانی نجوم 1398

1


به نام خالق کیهان

روز و هفته ی جهانی نجوم از ۴۶ سال گذشته با هدف ترویج علم و آشنایی عموم مردم با علم نجوم و تبادل نظر با فعالان جامعه نجوم در دنیا برگزار می گردد. طی دو دهه ی گذشته برگزاری روز و هفته ی نجوم در ایران بسیار گسترده شده است و گروه های مختلف در سراسر ایران به برگزاری و گرامیداشت آن می پردازند. در سال ۱۳۹۸ تقارن روز و هفته نجوم در ایران با ماه مبارک رمضان- که برای نخستین بار پس از برگزاری منظم آن از دهه ی هشتاد روی می دهد- فرصت مغتنمی برای برنامه ریزی و اجرای برنامه های متنوع از افطار تا سحر است. ضمن آن که در برخی از شهرها جشنواره هایی به همین مناسبت راه اندازی می شود و امکان ارتباط بیشتری با عموم مردم و استفاده از برنامه های جنبی گرامیداشت روز و هفته نجوم فراهم می گردد.
پس از بررسی های صورت گرفته روز نجوم از افطار پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت تا سحر جمعه ۲۰ اردیبهشت تعیین می گردد تا امکان اجرای برنامه های مختلف جنبی و رصدی فراهم باشد. با توجه به قرارگیری در ماه رمضان و علاقه مندی آحاد جامعه به بحث رویت هلال های رمضان و شوال، هفته ی نجوم در سال ۱۳۹۸ از رویت هلال رمضان ۱۴۴۰ در تاریخ سه شنبه ۱۶ اردیبهشت آغاز می گردد و تا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ادامه خواهد داشت.
انجمن نجوم‌ ایران از کلیه فعالان و اعضای حقیقی و حقوقی جامعه نجوم کشور برای برگزاری هرچه باشکوه تر روز و هفته ی نجوم در سال ۱۳۹۸ دعوت به عمل می آورد. لطفا ایده ها و طرح های خود را در اسرع وقت با ما به اشتراک بگذارید.
ان شالله در فروردین 1398 نشست هم اندیشی این برنامه با حضور نمایندگان گروه های تهران در دفتر انجمن نجوم ایران برگزار خواهد شد تا به یاری هم برگزاری برنامه ی شایسته ای را شاهد باشیم.
انجمن نجوم ایران برای سال 98 جناب آقای علی ابراهیمی سراجی را به عنوان دبیر برگزاری روز و هفته جهانی نجوم انتخاب نموده است.
پوستر این رویداد در حال آماده سازی است و متعاقبا در دسترس قرار خواهد گرفت.
آقای ابراهیمی سراجی با ایمیل زیر در دسترس هستند.
aliebrahimi.crescent@gmail.com
ایمیل انجمن نجوم ایران:info@asi.ir

اشتراک گذاری:

1 دیدگاه

  1. یاسر سلیمانی در

    با سلام
    تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ روز دوشنبه است، که در اطلاعیهٔ شما روز دوشنبه ذکر شده است. لطفاً اصلاح فرمائید.

    با تشکر

لطفا نظر بدهید

5 × دو =