اطلاعیه نخست روز جهانی نجوم ۱۴۰۱
روز جهانی نجوم که با هدف ترویج علم و پیوندی بین منجمان و مردم است که از سال ۱۹۷۲ به طور مستمر در سراسر دنیا برگزار می شود. امسال مقارن با پنجاهمین سال برگزاری این برنامه قرار داریم. با توجه به اینکه امسال سال جهانی علوم پایه برای توسعه پایدار هست، فرصت بسیار مناسبی هست که به اهمیت علم نجوم برای رشد و توسعه کشور پرداخته شود.
در حالی که طی دو سال گذشته با همه گیری بیماری کووید ۱۹ امکان برگزاری حضوری آن مهیا نبود با واکسیناسیون عمومی با شرایط بهتری روبرو هستیم و امیدواریم گروه های نجومی علاوه بر فعالیت های مجازی به شکل حضوری و در فضای باز به ترویج علم نجوم در میان مردم بپردازند. ضمن آن که انتظار می رود برنامه های مجازی با هدف جذب مخاطب بیشتر به صورت مشترک بین گروه های نجومی برگزار گردد.
طبق تقویم هر ساله روز نجوم نزدیک به تربیع نخست ماه از ۱۵ ماه آوریل تا ۱۵ ماه می تعیین می شود تا سوژه رصدی مناسبی برای ترویج نجوم باشد. بنابراین

روز نجوم سال ۱۴۰۱ در ایران جمعه ۱۶ اردیبهشت خواهد بود که مقارن با شب چهارم ماه قمری است.

و هفته نجوم از دوشنبه ۱۲ اردیبهشت تا یکشنبه ۱۸ اردیبهشت برگزار خواهد شد.


انجمن نجوم ایران از همه مراکز، موسسات، گروه ها و علاقه مندان علم نجوم برای برگزاری هرچه باشکوه تر روز و هفته نجوم دعوت به عمل می آورد.
لطفا برای برگزاری هرچه بهتر با مسئول برگزاری هفته نجوم ۱۴۰۱ آقای علی ابراهیمی سراجی از طریق aliebrahimi.crescent@gmail.com و تلگرام Ebrahimiseraji@ و ایمیل انجمن نجوم info@asi.ir در ارتباط باشید. به زودی پوستر و محتوای برنامه های هفته نجوم به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.

 

اطلاعیه دوم  روز جهانی نجوم:
طبق برنامه ریزی انجام شده در انجمن نجوم ایران هفته نجوم در ایران با شعار نجوم و توسعه پایدار برگزار می شود و نامگذاری روزهای آن به این صورت است.

دوشنبه ۱۲ اردیبهشت: نجوم و توسعه آموزش و ترویج علم (مقارن با گرامیداشت روز معلم)
سه شنبه ۱۳ اردیبهشت: نجوم و توسعه کارآفرینی
چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت: نجوم و توسعه گردشگری
پنچ شنبه ۱۵ اردیبهشت: نجوم و توسعه آسمان تاریک
جمعه ۱۶ اردیبهشت:‌ نجوم و توسعه آسمان بدون مرز (مقارن با روز نجوم در ایران)
شنبه ۱۷ اردیبهشت: نجوم و توسعه‌ علم و فناوری
یکشنبه ۱۸ اردیبهشت: نجوم و توسعه پایدار

توسعه و رشد تدریجی علم نجوم در طول تاریخ همواره مورد توجه بشر بوده است. انسان نخستین در ابتدای تاریخ در مورد آسمان کنجکاو بود و پی به تغییر فصول برده بود، تا به کمک آن به حیات در کره زمین ادامه دهد. همچنان کنجکاوی انسان برای فتح سیارات و شناخت کیهان پهناور ادامه دارد. توسعه پایدار این علم، تاثیر گذار در جنبه های مختلف علم، فناوری و جامعه بوده است.
در طراحی پوستر گرامیداشت هفته نجوم گوشه ای از این مسیر چندین هزارساله نشان داده شده است. مسیری صعودی از اولین نیاکانمان نشسته پشت یک آتش گرم که در آسمان چیزی دیده و به آن اشاره می کند، از مردمان باستانی که داستانی از روی شکل ستارگان می آفرینند. از کوپرنیک که کره آسمان را در دست گرفته است. از مسلمانان دانشمند که با اسطرلاب در دست محاسبات کردند تا گالیله که با اولین نگاهش از پشت اولین تلسکوپ چشم به فراتر دوخت. و انسان امروز که در لباس فضانوردی پا را به مرزهای فضا نهاد. دایره طلایی پشت سر نماد خورشید تابان، منشا حیات ماست و سایه کمرنگی از سحابی ها و ستارگان در پشت زمینه قرار دارد.

مراکز، موسسات و گروه ها نجومی می توانند ضمن استفاده از طرح های مختلف پوستر در شبکه های مجازی از آرم خود در آن استفاده نمایند.
انجمن نجوم ایران ضمن تشکر از خانم آیلار بهراملوئیان (نشانی اینستاگرام eylouie) بابت طراحی پوستر روز نجوم و از علی ابراهیمی سراجی، مرصاد جعفری، محمدحسین طالع زاده، کیوان سلیمانی فر،  مریم گمرکی و سارا توده زارع بابت ایده های ارائه شده در برنامه ریزی و نامگذاری هفته نجوم نهایت سپاس را دارد.
پوستر اصلی برنامه به همراه پوسترهای مورد استفاده در پست و استورهای اینستاگرام را در ادامه دریافت نمایید.

 

اطلاعیه سوم برگزاری روز نجوم:
مراکز، موسسات، شرکت ها و گروه های نجومی برای برگزاری هرچه بهتر هفته نجوم اطلاعات لطفا فرم مربوطه که در ادامه قرار می گیرد را پر نمایید.
پس پس از پایان هفته نجوم حداکثر تا ۲۳ اردیبهشت گزارشات را ارسال نمایند. در نهایت با بررسی بهترین گزارشات به گروه های برتر جوایزی اعطا می شود.

 - فرم ثبت برنامه های هفته نجوم 

فرم گزارش برنامه های هفته نجوم 

 

دانلود فایل اصلی پوستر: