بیانیه اتحادیه بین المللی نجوم در خصوص نجوم بدون مرز

0

واکنش اتحادیه بین المللی نجوم  (IAU) به محدودیت های مسافرتی برخی کشورها

 با تلاس کمیته روابط بین الملل انجمن نجوم ایران اتحادیه بین المللی نجوم  با انتشار بیانیه ای نسبت به محدودیت های  مسافرتی برای اتباع کشورهایی که به ایران و چند کشور دیگر سفر می کنند واکنش نشان داد.

در پی تصویب پیش نویس قانونی در کنگره آمریکا که در صورت تایید محدودیت هایی را برای اتباع ۳۸ کشور در صورت سفر به ایران و چند کشور دیگر، اتحادیه بین المللی نجوم بیانیه ای صادر کرده و بر لزوم تردد علمی آزاد تاکید کرد.  تصمیم امنیتی برخی کشورهامی تواند منجمان و سایر دانشمندانی که برای حضور در رویداد های علمی و آموزشی به ایران سفر می کنند را با محدودیت های سفر مواجه کرده و در نتیجه حضور آنها در کشور را کاهش داده و در نتیجه تبادل علمی و فرهنگی را بیش از گذشته مختل کند.

با پیگیری موضوع از سوی انجمن نجوم ایران و تعدادی از منجمان که پیش از این در کشورمان حضور یافته اند، اتحادیه بین المللی نجوم به این اقدام واکنش نشان داد و حمایت خود را  از رفت و آمد دانشمندان و بخصوص منجمان اعلام کرد.

متن بیانیه اتحادیه بین المللی نجوم می گوید:

رویدادهای تاسف بار اخیر موجب شده است تا برخی کشورها با افزایش اقدامات امنیتی محدودیت های مهاجرتی بیشتری را به اجرا بگذارند. این محدودیت ها باعث محدود شدن سفرهای بدون ویزا و در برخی موارد صدور ویزا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.   اتحادیه بین المللی نجوم به اعضای خود در خصوص حمایت کامل خود از مسافرت های علمی  در این مقطع زمانی اطمینان می دهد تا آزادی دررفت و آمد دانشمندان کمتر تحت تاثیر این تصمیمات قرار گیرد.

با وجود اینکه اتحادیه بین المللی نجوم در پی تاثیر گذاری در تصمیمات سیاسی کشورها در خصوص مسایل امنیتی نیست، نگران تاثیر این محدودیت ها در سهولت رفت و آمد اعضای خود است.

به دنبال این اقدامات، اتحادیه بین المللی نجوم از اعضای خود می خواهد تا برنامه حضور خود در رویدادهای بین المللی خود را حتی با وجود دشواری ها در اخذ ویزا تغییر ندهند.

در این خصوص اهتمام ویژه ای در خصوص سمپوزیم ها، گردهمایی های منطقه ای و مدرسه های بین المللی برای منجمان جوان که در کشورهایی که تحت تاثیر این قوانین خواهد بود به عمل خواهد آمد.

این بیانیه در ادامه می افزاید: اتحادیه بین المللی نجوم خود را متعهد به منشور جهانی بودن علم می داند که نیازمند آزاد بودن رفت و آمد، عضویت، اظهار نظر و ارتباط  دانشمندان و مخالف تبعیض  قومیتی، مذهبی، ملیت، زبان و عقاید سیاسی است.

اصل بیانیه در این آدرس در دسترس است:

http://www.iau.org/news/announcements/detail/ann15048/

انجمن نجوم ایران از حمایت این اتحادیه و منجمان کشورهای مختلف به دلیل این حمایت معنوی از پیشرفت علمی ایران و توسعه نجوم تشکر می کند.

کمیته روابط بین الملل انجمن نجوم ایران

اشتراک گذاری:

لطفا نظر بدهید

1 + دو =