تمدید مهلت ثبت نام در کارگاه ایرانی فرانسوی گذر عطارد تا 12 اردیبهشت 95

0

Mercury-Transit-of-2016

به اطلاع علاقمندان به شرکت در کارگاه ایرانی فرانسوی گذر عطارد می رسانیم که مهلت ثبت نام تا تاریخ 12 اردیبهشت 95 تمدید تمدید شده است

با  توجه به استقبال دانشجویان از همایش گذر عطارد، کمیته‌ اجرایی کارگاه تخفیفی را مخصوص دانشجویان برای حضور در همایش در نظر گرفته است

به این‌ترتیب …

هزینه جدید همایش برای دانشجویان 150 هزار تومان و برای اساتید و غیردانشجویان 200 هزار تومان خواهد بود

همچنین برای گروه های نجوم بیشتر از 5 نفر تخفیف ویژه 100 هزار تومان اعمال خواهد شد.

جدول زمانی برنامه های دو روزه کارگاه بین المللی گذر عطارد

http://confs.yazd.ac.ir/Mtransit2016/upload/Mtransit2016/Content/160418_22/WorkshopProgramMtransit2106.pdf

لینک سایت کارگاه ایرانی فرانسوی گذر عطارد:

http://confs.yazd.ac.ir/Mtransit2016/default.aspx

صفحه ی تلگرام کارگاه

Telegram: @MTransit2016

با شرکت در این کارگاه که به همت دانشگاه یزد برگزار می‌شود می‌توانید رصد گذر عطارد را در آسمانی آبی و پاک تجربه کنید. این کارگاه میزبان دانشمندان فرانسوی از مؤسسه‌ی اخترفیزیک پاریس، رصدخانه‌ی پاریس، دانشگاه نیس و دانشمندان ایرانی از دانشگاه‌های تبریز، یزد و سیستان و بلوچستان، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و انجمن نجوم ایران خواهد بود. 

اما گذر چیست؟

گذر هنگامی رخ می‌دهد که سیاره‌ای از جلوی ستاره‌ی‌ مادرش بگذرد. در منظومه‌ی شمسی از نگاه ناظر زمینی، گذر فقط برای سیاره‌های درونی، یعنی عطارد و زهره، روی می‌دهد. شاید از خود بپرسید که با این تعریف و از آن‌جا که دوره‌ی گردش این دو سیاره به دور خورشید از دوره‌ی گردش زمین کوتاه‌تر است، پس چرا ما در هر سال با چند گذر روبه‌رو نیستیم؟

در پاسخ باید گفت که به علت حرکت انتقالی زمین، از دید ناظر زمینی این طور به نظر می‌رسد که خورشید در سال مسیر مشخصی را در آسمان طی می‌کند که به آن «دایره‌البروج» می‌گویند. از سوی دیگر، سیاره‌ها از نگاه ما مسیری ظاهری را در آسمان طی می‌کنند که به آن «منطقه‌البروج» می‌گویند. اگر در این گردش، صفحه‌ی مداری زمین، عطارد و زهره یکسان بود باید در هر سال شاهد اختفا و گذر این دو سیاره می‌بودیم. اما آن‌چه‌ فرصت دیدن گذر آن‌ها را هیجان‌انگیز و جالب می‌کند این است که صفحه‌ی مداری عطارد و زهره با صفحه‌ی دایره‌البروج زاویه‌ی اندکی می‌سازد و فقط وقتی می‌توانیم گذر را ببینیم که این دو سیاره‌ در حال عبور از نقطه‌ی برخورد مدار خود و صفحه‌‌ی دایره‌البروج هستند (به این نقاط برخورد گره می‌گویند).

در قرن حاضر گذر سیاره‌ی عطارد در ماه‌های اردیبهشت و آبان روی می‌دهد. در آبان ماه، عطارد در حال عبور از گره‌ی صعودی است و در مدار (تقریباً) بیضوی خود به خورشید نزدیک‌تر است. قطر ظاهری این سیاره هنگام عبور 10 ثانیه‌ی قوسی است (این را در نظر بگیرید که عطارد فقط 194/1 قطر ظاهری خورشید است). اما در اردیبهشت ماه، این سیاره از گره‌ی نزولی عبور خواهد کرد و به زمین نسبت به خورشید نزدیک‌تر است (با اندازه‌ی ظاهری 12 ثانیه‌ی قوسی).

خوشبختانه امسال ما گذر را درحالتی خواهیم دید که عطارد به زمین نزدیک‌تر است و رصد آن بسیار جذاب خواهد بود. هیجان دیدن این پدیده هنگامی بیشتر می‌شود که بدانید تا 33 سال دیگر این گذر در اردیبهشت ماه رخ نمی‌دهد.

پس 20 اردیبهشت را از دست ندهید و فراموش نکنید با شرکت درکارگاه دو روزه‌ی شهر مهریز تجربه‌ی شگفت‌انگیز رصد شبانه در آسمان زلال و شفافِ کویری را نیز خواهید داشت که قطعاً برایتان به تجربه‌‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل خواهد شد

انجمن نجوم ایران

اشتراک گذاری:

لطفا نظر بدهید

19 − چهار =