اعطای هشتمین جایزه علیمحمدی در فیزیک ویژه رساله های برتر دکتری در ایران

0


مراسم اعطای جايزه علیمحمدی، در روز 30 خردادماه 1397 در پژوهشگاه دانش‌های بنيادی با حضور مسئولان پژوهشکده و نمایندگان انجمن فیزیک ایران برگزار شد.
آقایان علی‌رضا ملایی‌نژاد از اعضای هئیت مدیره دوره هشتم انجمن نجوم ایران و محمدرضا طاهری، برندگان جایزه علیمحمدی در سال 1397 شدند.
رساله پایان‌نامه آقای ملایی‌نژاد، طیف‌سنجی سه‌بعدی بر روی نمونه زیادی از کهکشان‌ها و برای نخستین بار در ایران انجام شده است که باعث درک بهتر از ساختار میله‌ای و بخش درخشان کهکشان‌های مارپیچی شده و همچنین در کشورمان در این نوع تحقیقات پیشرو است، نتایج مشاهداتی آن و همچنین شیوه تحلیل به کار رفته نیز در انتخاب ایشان تأثیر داشت.
رساله پایان‌نامه آقای طاهری، تله‌اندازی ذرات میکرونی و نانویی از جنس فلز در هوا، برای اولین بار انجام شده است و نتایج چشم‌گیری در این زمینه‌ی تحقیقاتی به‌دست آمده است. همچنین سیستم انبرک نوری برای تله‌اندازی هواویزها بهینه شده است و علاوه بر ذرات میکرونی، ذرات نانوی از جنس فلز مانند طلا، سیلیکا و پلی استایرن تله‌اندازی شده‌اند. این رساله به دلیل نتایج تحقیقاتی و کاربردی بودن و پیشرو بودن آن در این نوع از تحقیقات در کشور منتخب داوران بوده است.

«جايز‌ه‌ی عليمحمدی» را سال ۱۳۹۰، پژوهشگاه دانش‌های بنيادی و انجمن فيزيک ايران، پایه‌گزاری کردند که آن را به بهترین رساله‌ی دكترای فيزيک، كه در داخل كشور انجام شده باشد اعطا می‌کنند.
اين جايزه به پاس خدمات علمی و دانشگاهی شهيد دكتر مسعود عليمحمدی، استاد فقيد دانشگاه تهران و اولين دانش‌آموخته‌ی دكترای فيزيک داخل كشور، كه نقش مؤثری در زيرساخت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنيادی داشته است و همچنين برای تلاش‌های وی برای برپايی تحصيلات تكميلی در ايران، نامگذاری شده است.
انجمن نجوم ایران این موفقیت را به ایشان صمیمانه تبریک می گوید و برایشان آرزوی سلامتی و موفقیت بیش از پیش می نماید.
انجمن نجوم ایران
منبع خبر : انجمن فیزیک ایران

اشتراک گذاری:

لطفا نظر بدهید

2 × 5 =